Egy kedves barátnőm (aki egyben kolléganő is) nem nagyon rajong az édességekért. Mindig szomorúan kérdezte, sósat mikor csinálsz? Ez a perec főleg miatta készült :) A bajor sörperec annak köszönheti ropogós külső héját, hogy sütés előtt főzzük egy rövid ideig, majd utána kerülnek a perecek a sütőbe. Mivel „nagyüzemi” körülményeket nem tudunk otthon teremteni (mi csak szódabikarbónás vízben tudjuk főzni, egyébként a sütőiparban nátronlúgos (NaOH) vizes oldatban főzik, és ezzel idézik elő a Maillard-reakciót: magyarán ettől barnul meg…), nem lesz olyan sötét színű a perecünk, de azért nyugodtan vágjunk bele, bármelyik boltival felveszi a versenyt. Csak megjegyzem, ezt kutatván olyan kémiai kifejezésekbe botlottam, amikre nem voltam felkészülve, hogy a gimnáziumi kémia órák után még megtörténhet… :D Ja, és tudtátok, hogy a szó eredete valószínűleg a latin „brachium” (kar) szóra vezethető vissza, merthogy olyan mintha összefonná a karját?
Ha tetszik nektek a gasztro akrobatika, kövessetek minket a facebookon!
Na de akkor vágjunk is bele:
Hozzávalók:
- 1 dl langyos tej
- 3 dl langyos víz
- 1 ek. cukor + 1 kk. az élesztőhöz
- 6 dkg vaj
- 70 dkg liszt
- 2 tk. só
- 3,5 dkg élesztő
A vízfürdőhöz:
- 1 ek. szódabikarbóna
- víz
A tetejére:
- nagy szemű só vagy szezámmag vagy sós máz (1 ek. liszt, 2 tk. só kevés vízzel tejfölsűrűségűre keverve)
Elkészítés:
A langyos tejhez adunk egy kk. cukrot, és az élesztőt felfuttatjuk benne (megvárjuk amíg felhabosodik, ez kb. 10 perc). A vajat addig megolvasztjuk, a liszthez hozzákeverjük a sót, a langyos vizet, a megolvasztott vajat, majd a felfuttatott élesztőt.
Kézzel vagy géppel ruganyos tésztát gyúrunk belőle,
majd lefedve kb. egy óráig, vagy amíg a tészta a duplájára nem nő, meleg helyen állni hagyjuk. A megkelt tésztát lisztezett felületre borítjuk, és 10-13 darabra vágjuk (én most kisebbeket szerettem volna, ezért 13 részre vágtam).
A tésztát elgömbölygetjük (amelyekkel nem dolgozunk, egy konyharuhával letakarjuk, hogy ne száradjanak ki), és kb. 30 cm hosszú, a közepén szélesebb, elvékonyodó rudakat formálunk belőlük. A képek mutatják a formázást:
Amikor az összessel elkészültünk, a felteszünk egy nagyobb lábasba vizet, amihez hozzáadjuk a szódabikarbónát. Amikor a víz már forr, a pereceket egyesével megmártjuk benne, és 30 másodperc fürdő után egy szűrőkanállal kivesszük, és tepsire helyezzük.
Ekkor szórhatjuk meg a nagyszemű sóval vagy szezámmaggal. Vigyázzunk arra, hogy mivel eléggé ragacsossá válnak a perecek, ahova egyszer letettük, onnan már nem nagyon tudjuk visszaszedni…
190C-ra előmelegített sütőben légkeveréssel kb. 15 perc alatt készre sütjük. Ha sós mázat szeretnénk rá, akkor az elkészített mázat a sütés vége előtt kb. 1-2 perccel a sütőből kivett perecekre fröcsköljük, majd még egy rövid időre visszatoljuk a sütőbe.
Jó étvágyat!
Gasztro Akrobata Noémi