Ez az a leves, amit ha szombaton reggel elkezdünk főzni, tényleg vasárnap ebédre készül el. Azon családi étkek közé tartozik, aminek meg kell adni a módját és idejét, nem beszélve a hibátlan alapanyagokról, különösen a minőségi húsról, ami a lé esszenciáját adja. Ez az a leves, ami nagymamám konyhájában ugyanúgy készült, mint az enyémben. Ez az a leves, ami tényleg tűzforrón jó, és a beteg is feléled tőle. Ez az a leves, ami mostanában is rendszeresen szerepel a hétvégi menüben, mert mindenki imádja. (A velős csont a labradoromat boldogítja.) Kössünk kötényt és álljunk neki!
Ha tetszik nektek a gasztro akrobatika, kövessetek minket a facebookon!
Hozzávalók:
- csontos marhalábszár
- vegyes gyökér zöldség (2-3 szál fehér- és sárgarépa, fél zeller)
- fél karalábé
- negyed kelkáposzta, vagy 15 dkg kelbimbó
- 15 dkg zöldborsó
- 4-5 szem gomba
- 1 vörös- és 3-4 fokhagyma
- fűszerek: só, szemes bors, szerecsendióvirág, aki szereti pici chili paprika, petrezselyem
- 3-4 evőkanál reszelt sós zöldség. Receptjét itt említettem.
- cérnametélt
Elkészítése:
Kivételesen és szándékosan nem adtam meg egész pontos mennyiségeket. Négyünknek én legalább két, a képen látható méretű hús szeletet veszek. A húsleves lényegét a főzés módja határozza meg. A csontos lábszárt háromszoros mennyiségű hideg vízben feltesszük főni, úgy hogy előtte a velős részt jól bedörzsöljük sóval, így főzés közben a velő nem fog kifolyni. Amikor felforrt a víz, a keletkező habot leszedjük, különben a levesünk zavaros lesz. Most tesszük bele a nagy teatojásba a vöröshagymát, fokhagymát, szerecsendióvirágot 10-15 szem fekete borsot és a 3-4 evőkanál reszelt sós zöldséget. A füszereket belelógatjuk a levesbe és épp, hogy csak gyöngyözve 3-4 órát főzzük, ameddig a hús elválik a csonttól. Ha nem tudjuk elég kis lángon főzni és nagyon elforr a leve, picit vissza lehet pótolni. Amikor a hús puha, a fűszereket eltávolítjuk, és a húst a világért nem vesszük ki a léből, (mert kiszárad a lelke is) hanem hagyjuk teljesen kihűlni, optimális esetben egy éjszakára hűtőbe tesszük. Másnap a tetejére kifagyott zsírt teljesen leszedjük, újból felforraljuk beletesszük a gyökér zöldségeket, karalábét, gombát, kelkáposztát és puhára főzzük. A zöldborsót (és ha kelbimbót használunk azt is) külön pároljuk meg és csak tálaláskor tesszük a levesbe, különben szétfő.
Tálalás előtt kifőzzük a cérnametéltet, a tésztára rászűrjűk a forró (!) levest és ízlés szerint teszünk bele a főtt húsból és a zöldségekből.
A főtt hús külön fogásként fogyasztható bármilyen mártással (sóska, spenót, paradicsom vagy gyümölcs) esetleg ecetes tormával, mustárral is.
Íme a végeredmény:
És végül a mennyei koleszterin bomba: a pirítós a velővel, sóval, borssal, pici fűszerpaprikával.
Plusz 1 tipp:
Ha esetleg előbb fogy el a leves és megmarad a husi egy része, mehet a mixerbe egy kis mustárral, egy kanál tejföllel, sóval, borssal és kész is az isteni hús pástétom, a gyerek imádni fogja a zsömlében egy kis uborkával uzsonnára.
Ehhez már nem tudok többet hozzáfűzni, tessék bátran kipróbálni!
Mamabella